ربات

هشدار جمعی از دانشمندان حوزه هوش مصنوعی به سازمان ملل

اخبار,هوش مصنوعی,ویژه ها

ایلان ماسک (صاحب کارخانه تسلا، اسپیس ایکس و از بنیان گذاران OpenAI)، مصطفی سلیمان (از بنیان گذاران Deep-Mind) و جمعی از دانشمندان حوزه هوش مصنوعی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سازمان ملل متحد، در مورد خطرات مخرب استفاده از ربات‌های قاتل هشدار دادند. در این نامه که به امضای بیش از ۱۱۵ نفر از متخصصان برجسته این حوزه رسیده است از سازمان ملل خواسته شده است که ربات‌های قاتل را به عنوان سلاح‌های کشتار جمعی شناخته و استفاده از آن‌ها را محدود کند.

ربات‌های قاتل به ربات‌هایی گفته می‌شود که به صورت خودمختار عمل کرده و می‌توانند پس از شناسایی هدف، بدون نیاز به دستور انسانی، آتش بگشایند.

در انتهای نامه چنین می‌خوانیم:

بیم آن می‌رود که سلاح‌های مرگ بار خودمختار، نسل سوم صنعت جنگ را ایجاد کنند. زمانی که توسعه آن‌ها به پایان برسد، مجوز نزاع‌های مسلحانه در مقیاسی گسترده‌تر از گذشته و با سرعتی که انسان قادر به درک آن نیست صادر خواهد شد. این‌ها می‌توانند سلاح‌های ترور باشند، سلاح‌هایی که مستکبران و تروریست‌ها از آن‌ها بر علیه مردم بیگناه استفاده می‌کنند، و سلاح‌هایی که هک می‌شوند تا به شیوه ناخواسته مورد استفاده قرار گیرند. ما زمان زیادی برای عمل نداریم. زمانی که این “جعبه پاندورا” گشوده شود، بستن آن دشوار خواهد بود.

جعبه پاندورا در افسانه‌های یونان، جعبه‌ای است که حاوی تمام بلاها و شوربختی‌های بشر بود. زمانی که این جعبه باز شد، زمین از بلاها آکنده شد.

شایان ذکر است که ایلان ماسک قبلاً نیز هشدارهای مشابهی در مورد خطرات هوش مصنوعی داده و آن را “بزرگترین خطر تمدن” خوانده بود. در این راستا وی و عده دیگری از دانشمندان، OpenAI را پایه گذاری کرده اند. فلسفه آن‌ها در “هوش مصنوعی باز” این است که برای جلوگیری از صدمات هوش مصنوعی در برابر گسترش روزافزون آن، دانش هوش مصنوعی باید برای عموم باز و آزاد باشد.

پاسخ دهید