گمنامی با شبکه Tor

شبکه Tor: رویای گمنامی ارتباط

امنیت,تحلیل,شبکه های کامپیوتری,ویژه ها

در جستجوهای پیرامون شبکه ممکن است گاهی به اصطلاح شبکه‌های “Tor” مواجه شده باشید. تیم آی تی نامه در این مقاله این شبکه شرح داده و نحوه انجام کار آن را بررسی می‌کند.

هنگامی که شما به عنوان فرستنده قصد ارتباط با یک گیرنده در شبکه را دارید، بسته‌های IP دارای یک سرآیند هستند که نشان دهنده اطلاعاتی نظیر IP مبدا، IP مقصد، طول داده ها، طول سرآیند و سایر موارد مفید برای عملیات‌های شبکه می‌باشند. هنگام ارتباط و در بین راه بسته‌های داده‌ای که از سیستم شما به عنوان مبدا منتشر می‌شود مسیریابی شده و در همین حین توسط ISP‌ها و مالکان آن‌ها به راحتی قابل رصد می‌باشد. بنابراین ISP می‌تواند بفهمد که شما با چه IP‌هایی در تماس هستید درحالی که ممکن است این امر برای شما خوشایند نباشد و محرمانگی شما را تحت شعاع قرار می‌دهد.

یک رویا:‌ای کاش شبکه‌ای وجود داشت که ارتباط مخفی فرستنده و گیرنده ممکن بود به عبارتی امکان ارتباط گمنام فراهم بود. خبر خوب اینکه شبکه Tor قصد به تحقق رساندن این رویا را دارد.

به عبارتی وقتی شما یک وب سایت را باز می‌کنید موجودیت‌های میانی (مثل روتر ها، سرورها و …) که بین ارتباط شما قرار گرفته‌اند می‌توانند فرستنده و گیرنده را شناسایی کنند حتی در صورتی که از VPN استفاده کنید اگرچه موجودیت‌های میانی قادر به رمز گشایی نیستند اما سرور VPN می‌تواند ارتباط شما را بفهمد. در شبکه‌های Tor به دلیل بهره گیری از مسیریابی پیازی (Onion Routing) سرور وب سایت نمی‌تواند بفهمد که فرستنده واقعی چه کسی بوده و موجودیت‌های میانی نیز هیچ اطلاعی از گیرنده و فرستنده نخواهد داشت.

 

شبکه‌ی Tor چیست؟

اصطلاح Tor مخفی بر عبارت The Onion Router می‌باشد که به صورت اولیه یک شبکه‌ای جهانی از سرورها در نیروی دریایی آمریکا بود که افراد را قادر می‌ساخت تا در محیط اینترنت به صورت گمنام به مرور وب سایت‌ها بپردازند. امروزه Tor یک سازمان است که هدف اصلی آن تحقیق و توسعه پیرامون ابزارهای ارایه محرمانگی اطلاعات است. شبکه Tor هویت شما را مخفی می‌کند که این کار را از طریق انتقال ترافیک‌ها به سرورهای مختلف Tor و همچنین رمزنگاری‌های پیچیده و لایه‌ای انجام می‌دهد. هر کسی بخواهد منبه اطلاعات را بفهمد متوجه می‌شود که ترافیک‌ها از نود‌های random روی شبکه Tor می‌آیند. برای دسترسی به این شبکه فقط کافیست مرورگر اختصاصی آن را از اینجا دانلود کنید. هر کاری که در مرورگرتان انجام دهید توسط شبکه Tor منتقل می‌شود و نیاز به هیچ تنظیماتی ندارید.

اگر می‌خواهید در محیط اینترنت گمنام باشید Tor راحت‌ترین راه را بری شما به صورت رایگان فراهم کرده است. البته توجه کنید که اطلاعات شما حتی از دید خود سرورهای Tor نیز مخفی هستند و این یعنی محرمانگی به معنای واقعی کلمه! محیط مرورگر شبکه Tor به صورت زیر است:

مرورگر Tor

تکنولوژی Tor تنها شامل مرور وب سایت‌ها نمی‌شود بلکه این شبکه می‌تواند وب سایت‌هایی را به صورت گمنام میزبانی کند که این کار را از طریق سرویس مخفی (Hidden Services) انجام می‌دهد و این یعنی یک گزینه بسیار عالی برای افراد مخرب و سازمان‌های هکری که نمی‌خواهد مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند. به عبارت دیگر اگر یک وب سایت در شبکه Tor میزبانی شود تنها از طریق همین شبکه مورد دسترس قرار خواهد گرفت و این یعنی نه شما به عنوان کاربر می‌دانید که سرور وب سایت واقعا کجاست و IP آن چیست و نه وب سایت می‌تواند بفهمد که شما از کجا و چه IP دارید از آن سرویس می‌گیرید. واضح است که پلیس و سایر سازمان‌ها نیز هرگز نخواهند فهمید که سرور کجاست و کاربر کجاست! بنابراین بستری مناسب برای وب سایت‌های فروش غیرمجاز اسلحه و موارد اخلاقی جنسی است.

در ادامه نحوه کارکرد شبکه Tor به صورت جزیی بررسی خواهد شد.

با آی تی نامه همراه باشید.

 

1 دیدگاه :

پاسخ دهید