اهداف بات نت ها

چه هدفی پشت بات نت هاست؟

امنیت,تحلیل

 لازم است که بدانید امروزه بات نت‌ها به عنوان یکی از پردآمدترین شغل‌های اینترنتی محسوب می‌شوند. البته طراحی یک بات نت به همین سادگی‌ها هم نیست و نیاز به دانش قوی در حوزه‌ی شبکه‌های کامپیوتری، سیستم‌های عامل و درهای پشتی (Back-Door) موجود در سیستم‌ها و همچنین برنامه نویسی قوی می‌باشد. در این بخش به بررسی اهداف طراحی بات نت‌ها پرداخته می‌شود. برای آشنایی با مفهوم بات نت می‌توانید به مقاله منتشر شده در بخش ابتدایی مجموعه مقالات بات نت‌ها مراجعه کنید که در آن به بررسی چیستی بات نت‌ها و همچنین وضعیت ایران از لحاظ تعدا سیستم‌های آلوده به بات (عضو بات نت بیرونی) پرداخته شده است.

طبقه‌بندی بات‌نت‌ها بر اساس هدف

انگیزه اصلی رئیس یا همان فرمانده برای طراحی و ایجاد یک بات‌نت، آلوده کردن و در اختیار گرفتن صدها و هزاران بات جهت بهره‌گیری از قدرت ترکیبی آن‌ها برای انجام فعالیت‌های بدخواهانه است. جدول زیر شرحی بر اهداف طراحی و استفاده بات‌نت‌ها است. لازم به ذکر است که برخی بات‌نت‌ها توانایی همکاری جهت دستیابی به چندین هدف مخرب ذکر شده را دارند.

هدف استفاده شرح و نحوه استفاده
حمله DDoS بات‌ها با دریافت دستورات از رئیس، یک حمله توزیع شده و گسترده برعلیه قربانی تعیین شده انجام می‌دهند که می‌تواند یک حمله توزیع شده سیلابی یا آسیب‌پذیری باشد.
جمع‌آوری و سرقت اطلاعات سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری و بانکی، اطلاعات محرمانه شخصی، اطلاعات شرکتی از رقبای تجاری یکی از اهداف عمده بات نت هاست.
تولید و پخش اسپم استفاده از بات‌ها در توزیع اسپم‌ها به‌طوری که سیستم‌های فیلترینگ اسپم قادر به شناسایی آن‌ها نباشند.
تقلب در کلیک‌های تبلیغاتی برخی شرکت‌های تبلیغاتی کلیکی و یا شرکت‌های سئو از بات‌نت‌ها برای سودآوری و تبلیغ استفاده می‌کنند.
پردازش توزیع شده کامپیوترهای شخصی معمولاً قسمت کمی از قدرت محاسباتی موجود در CPU را استفاده می‌کنند. بات‌نت‌ها می‌توانند از روش‌های تخصیص کارها به بات‌ها و پردازش توزیع شده استفاده کنند تا مقاصد خرابکارانه‌ای مثل حمله Bruteforce را در زمان کمتری و به‌سرعت انجام دهند.
توزیع سایر بدافزارها برخی بات‌ها به‌عنوان نقطه برای ورود بدافزارهای جدید عمل می‌کنند. گاهی بات‌نت‌ها به سایر نفوذگران اجاره داده می‌شود تا بتوانند بدافزار خودشان را در سطح وسیعی پخش کنند.
جنگ‌های سایبری فعالیت‌های مخرب دولت‌ها علیه یکدیگر برای فشارهای سیاسی.

 

در سایر بخش‌ها به بررسی جزییات بیشتری از زندگی بات نت‌ها پرداخته خواهد شد.

با آی تی نامه همراه باشید 🙂

پاسخ دهید