.Net Foundation

پشتیبانی رسمی از Net Core. روی سکوهای Red Hat

اخبار,نرم افزار

به گزارش آی تی نامه سایت رسمی توزیع تجاری لینوکس Redhat خبر از شروع پشتیبانی رسمی از .Net Core، نسخه متن باز و چند سکویی .Net Framework از شرکت مایکروسافت روی Red Hat Enterprise Linux و Red Hat OpenShift می‌دهد. مایکروسافت در نوامبر ۲۰۱۴ خبر انتشار نسخه متن باز .Net را با نام .Net Core منتشر نمود. .Net Core یک مترجم درجا (Just in Time Compiler – JIT) و حین اجرا از چارچوب .Net این شرکت است. سپس در نوامبر ۲۰۱۵ مایکروسافت و Red Hat یک توافق تاریخی را ثبت کردند که دسترسی و مشارکت سکوهای Red Hat Enterprise Linux و Red Hat OpenShift را به .Net فراهم نمود. OpenShift راهکار شرکت Red Hat برای ارائه سرویس‌های PaaS و CaaS (Container as a Service) است که روی Docker و Kubernetes بنا شده است.

خبر منتشر شده امروز حاکی است علاوه بر دسترسی به .Net Core از طریق کانتینترهای Red Hat Enterprise Linux و OpenShift پشتیبانی از آن نیز به صورت رسمی در قالب یک پروژه مشترک بین Red Hat و مایکروسافت آغاز شده است. این خبر در کنفرانس Red Hat DevNation با حضور مایکروسافت اعلام شده است.

همزمان در همین خصوص آگهی دیگری از شرکت مایکروسافت خبر از انتشار نسخه .Net Core 1.0 می‌دهد. علاوه بر این ASP.NET Core 1.0 و Entity Framework Core 1.0 نیز منتشر شده‌اند که روی سیستم عامل‌های Windows، OS X و Linux قابل دسترس اند. این انتشار شامل ران تایم، کتابخانه‌ها و ابزارهای .Net Core و همچنین کتابخانه‌های ASP .Net Core است. علاوه بر این Visual Studio 2015 Update 3 نیز منتشر شده است که برنامه نویسان را قادر می‌سازد پروژه‌های .Net Core را در محیط Visual Studio ایجاد کنند.

اما چرا اجرای .Net روی سکوهای شرکت Red Hat اینقدر مهم است؟

  • قابلیت اجرا و دنبال کردن رویکرد میکروسرویس. در این حالت می‌توان برنامه‌هایی که برخی از آن‌ها با .Net و برخی با Java نوشته شده است را روی یک سکوی واحد Red Hat Enterprise یا OpenShift اجرا کرد.
  • می توان به راحتی حجم کار .Net Core را از محیط Windows Server به Red Hat Enterprise Linux منتقل نمود حتی اگر برنامه نویسی اولیه روی ویندوز انجام شده باشد.
  • ایجاد یک مرکز داده همگن با زیرساخت اجرای برنامه‌های .Net بدون محدودیت در زمینه سکوی اجرا و نیاز به اتکا به سرورهای Windows.
  • دسترسی به سکوهای برنامه نویسی محبوب از درون OpenShift نظیر .Net, Java, Ruby, Python

پاسخ دهید